çocuklar nasıl ii uyur

Aşağa gitmek

çocuklar nasıl ii uyur

Mesaj tarafından rubi Bir 23/04/08, 02:54 pm

Çocuklar nasıl iyi uyur?
Gelin sizinle bir tahmin oyunu oynayalım; siz ve eşiniz büyük şehirde yaşayan tek çocuklu bir çiftsiniz ve çocuğunuza hayattaki en değerli varlığınızın kendisi olduğunu itiraf etmekten çekinmiyorsunuz. Bu dediklerim %70 tutmuştur. Konuyla çok ilgisi olmasa bile yemek masasında kızınızın yeri bellidir, sizlerinki ise onunki kadar sabit değildir; değil mi?

Değerli okurum, çocuk yetiştirmek bir disiplin işidir ve onun aklı gelişinceye kadar sizin aklınızın verdiği kararlara uyması demektir. Ve disiplin demek sevgisizlik demek hiç değildir. Çocuğun istekleri olabilir ama özellikle bazı alanlarda tek yetkili anne-babadır. Uyku da bunların arasındadır, çünkü iyi bir uyku beden sağlığı kadar ruh sağlığı için de çok önemlidir. Aile Hekimliği Uzmanı, Clinica Gayrettepe Tıbbi Direktörü Dr. Eren Eroğlu, Mynet okurları için yazdı

İşte size çocuğunuz iyi bir uyku uyusun diye bazı ip uçları
Akşam kaçta yatacaksa belirleyin ve bundan şaşmayın çünkü çocuklar izin verdiğiniz taktirde hep sınırlarınızı zorlar. Gündüz kaçta kalktığı da üç aşağı beş yukarı belli olmalı, bu zaman hafta sonu bile bir, bir buçuk saatten fazla oynamamalı
Özellikle küçük çocuklar için onu uykuya gitmeye hazırlayacak bazı rutin işler yaratın; örneğin saçlarını fırçalayın, bir bardak süt verin yada masal okuyun.
Çocuklara yatmadan altı saat öncesine kadar kafeinli yiyecek yada içecekler vermeyin. Biz çocuğa kahve mi içiriyoruz ki diyenleri duyar gibiyim ama o kolalı içeceklere ne demeli.

Bir de çocuklar uyku zamanına yakın çok yedirilmemelidir. Çok hafif bir şeyler belki onu rahatlatır ama şişkin bir mide ile uyumanın ne kadar zor olduğunu hepiniz bilirsiniz.

Yattığı odanın sıcaklığı oturma odası sıcaklığının biraz altında olmalı; böylece yorganının sıcaklığına sığınıp derin bir uykuya gömülebilir. Bir de ışık konusu hassas bir konudur; bazı çocuklar hiç ışık istemez bazısı ise çok fazla karanlıktan korkar. Çocuğun bu yöndeki taleplerini dikkate alıp gerekirse bir gece lambası koymakta fayda vardır. Fakat kesinlikle açık ışıkta uyumasına izin verilmemelidir.

Çocuklar yattıktan sonra evdeki ses seviyesinin biraz düşürülmesi iyi olur. Bu hem daha çabuk uykuya dalmalarına yardımcıdır hem de uyku zamanına has bir havanın yaratılmasında faydalıdır. Fakat ben çocukların mutlak bir sessizlik içerisinde uyumaya alıştırılmalarını doğru bulmuyorum, gereğinde daha uygunsuz şartlarda da uyumayı becerebilmelidir çocuk.

Uyku zamanına yakın hareketli oyunlar çocuğa bol adrenalin salgılatacağından uykusunu kaçıracaktır. Bu nedenle akşam yemeğinden sonra oyun olarak resim yapmak, legoyla oynamak gibi daha sakinleştirici olanları seçin.

Odasına televizyon koymayın ve uykuya televizyon seyrederek dalmasına izin vermeyin. Uyku zamanının bir ağırlığı ve ciddiyeti vardır bunu çocuk hissetsin.
Çocuk uykuya yatağında dalmalıdır. Uykusu gelip başka yerde sızacağına yatağına götürülmeli ve uykuya geçiş orda gerçekleşmelidir. Her ne kadar bazı anneler için zor gelse de, çocuklar elden geldiğince erken yaşta tek başlarına yatmaya alıştırılmalıdır. Sağlıkla kalın
alıntı...............
avatar
rubi

Mesaj Sayısı : 27
Kayıt tarihi : 29/01/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz