yardım edin, uzun yaşayın...

Aşağa gitmek

yardım edin, uzun yaşayın...

Mesaj tarafından nur35 Bir 29/01/08, 02:27 am

RealAge doktoru Mehmet Öz’den sağlık için çok önemli bir sır: Diğer insanlara yardım etmek öncelikle stresten uzak kalmayı sağladığı için insan yaşamını uzatıyor.


Dr.Öz kendi özel hayatından örnekler vererek, hayatındaki stres ve endişeleri yok etmek için çocuklarıyla uzun zaman geçirdiğini ve bu şekilde yaşam kalitesini artırdığını söylüyor.

Vakıflar ömrü uzatıyor

Dr Öz: ‘’Yaşlanırken sağlıklı kalmayı sağlayan faktörleden birisi devamlı diğer insanlara bir şey vermek, yardım etmektir.

Vakıfların ve çoğu derneklerin aslında en mühim yanı budur. İnsanlar başkalarına yardım etmek için para ve zaman harcıyorlar. Aslında başkalarına yardım ederken, kendinize de yardım etmiş oluyorsunuz.

Yaptığımız araştırmalarda ilginç bir bulguya daha rastladık; yardım edenlerin, yardım alanlardan daha uzun yaşadığını görüyoruz. Vakıfların amaçlarından biri de, yardım alan kişilerin ileride başka kişilere de yardım etmesi. Çünkü başkasına yardım etmek, yaşlanmayı azaltan en önemli etkenlerden biri. ‘’

Çocuklar ve Yaşlılara Yardım Edin

Çocuklara, özellikle 0-6 yaş arası büyüme çağının en başında olan insanlara yardım etmek sizi psikolojik açıdan rahatlatırken, onların da hayatını çok daha güzelleştirecektir.
Sevdiğiniz birisini endişeli gördüğünüzde, hem onu hem sizi olumlu etkileyecek bir şey yapın.
İçgüdüsel olarak da bunu yapıyor olabilirsiniz. Ancak artık elimizde bunu destekleyecek bir verimiz var. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, sevilen bir kişinin desteğinin, kriz durumlarını düzeltmede gerçekten etkili olduğunu ortaya koymuştur. Deneklerin sıkıntılı anlarında beyinleri incelendiğinde, sevdikleri biri onların ellerini tuttuğunda, tehlike nedeniyle gerçekleşen beyin aktivitelerinin azaldığı görülmüştür.

İyi ilişkiler geliştirmenin, iki taraf için de stres azaltıcı etkisinin olmasının yanında birçok sosyal faydası da vardır. Eğer korku filmi izlerken eşinize yanaştıysanız bunun nasıl bir his olduğunu bilirsiniz. Ancak bu sakinleştirici etki sadece korku filmiyle sınırlı değildir. Yakın bir arkadaşınız ya da ailenizden birisi, zor zamanlarınızda sizinle konuşarak ya da sadece fiziksel olarak yanınızda bulunarak sizi rahatlatabilirler.

Stres azaltıcı sosyal ilişkilerin başka faydası nedir?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek enfeksiyon kapma riskini azaltır ve hastalandığınız zaman daha çabuk iyileşmenizi sağlar.
Bugüne kadar birisine destek vermek için bundan daha iyi bir sebebiniz olmuş muydu?

RealAge Önerisi: Arkadaşlarınıza ve yakınlarınıza, zor zamanlarında ziyaret edip onlara yardım elini uzatmanız, ruhsal açıdan sizin için de yararlı olduğundan, Gerçek Yaş'ınızı 8 yaş gençleştirir.
avatar
nur35

Mesaj Sayısı : 9
Kayıt tarihi : 26/01/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz