İlişkinizin Artıları Eksileri

Aşağa gitmek

İlişkinizin Artıları Eksileri

Mesaj tarafından meltemynr Bir 10/02/08, 04:38 pm

Aşk ve sevgiyle başlayıp uzun süren ilişkiler de bir süre sonra yaşanılan duyguların "alışkanlık mı?" yoksa "gerçek sevgi mi?" olduğu ayırt edilemez duruma gelir. Aşkın ve sevginin tüketildiği, sadece alışkanlık haline gelmiş birliktelikler tehlikelidir. Yıllara uzanan ilişkiler içinde ki insanlar, ilişkilerinin artı ve eksilerini gözden geçirmeliler. Basit bir yöntem olmakla beraber sizde oluşan bir çok soru işaretinin de cevabı olacaktır.
Yeni başlayan bir ilişki sırasında kalp atışları yükselir, sevdiğiniz kişiyle buluşacağınız zaman heyecanınız dorukta olur ve onu her fırsatta görmek için can atarsınız. Bu durum sizin aşık olduğunuzun belirtisidir. Aşık olmak sizi mutlu kılar fakat, aşk ateşi kısa ömürlüdür. Aşk bitiminde yerini ya yanlızlığa ya da sevgiye bırakır. Yanlızlığa bıraktığını anlamak çok zor değildir. Aşık olduğunuz kişiyle anlaşamayacağınızı, onu sevemeyeceğinizi anlar ve ayrılırsınız. Bu ayrılıkların sonunda kişilerden biri, bazen iki tarafta hüsranla karşılaşır. Bu üzüntünün sebebini birbirlerinin hayatlarından çıktıkları için sanırlar. Oysa ki onları üzen kalp atışlarının normale dönmesi, heyecanın azalmasıdır. Kısa süren ilişkilerin hüznü de kısa sürer. Üzüntüyü hissettirenin bir zamanlar aşık olduğunuz kişinin olmadığını, duygularınızın normale dönmüş olduğundan kaynaklandığınız anlatsınız.
Aşk yerini sevgiye bırakırken duygular yine ilk günki gibi heyecan vermez. Ama daha başka hislere sürükler. Mesela, yemek yapmak eğlenceli hale gelir, onun sevdiği müziği sizde seversiniz, onunla olduğunuz her yerde mutlu olursunuz. Bu duyguları yitirmeden uzun yıllar yaşayabilmek için zevkli bir uğraş verirsiniz. Aslında yapılması gereken çok kolaydır. Sevginizi her fırsatta ona kanıtlamalısınız, gereksiz inatlar yapmadan, saygı ve anlayışla yıllarca mutluluğu yakalayabilirsiniz. Sakın unutmayın "fazla naz aşık usandırır". Aşkınız sevgiye dönüşmeyi başardı ve yıllarca sürdürdünüz. Bir anda içinizde garip korkular uyandı. Ona o kadar alıştınız ki... Soru işaretleri tek tek beliriyor. "Acaba ben hala gerçekten onu seviyor muyum?" "Yoksa sadece bir alışkanlık mı?". Bu soruların cevabını bulmadan ilişkinizi sonlandırmaya kalkışmamalısınız. Çünkü pişman olabilir ve geri dönüş bulamayabilirsiniz.
İlişkinizin artılarını ve eksilerini hesaplamalısınız. Bunu düşünerek yapabilirsiniz ya da bir kalem, kağıt aracılığlada. Kendinize; onu neden sevdiğinizi? Eğer ondan ayrılırsanız neler hissedeceğinizi? Evliliğinizi onunla gerçekleştiriseniz nasıl olacağını? Hangi anla da onu özlediğinizi? Nerede yanlış ya da yanlışlar yapıldığı gibi sorunlar sorun kendinize. Bu soruların aynısını onun adına da sorun ve cevaplayın. Cevapları bir anda vermeyin, iyi düşünün sonuç hayatınızı tamamen değiştirebilir. Çıkan artılar ve eksileri kendi içlerinde toplayın ve hangisinin daha çok olduğunu görün. İnandığınız, güvendiğiniz ve tarafsız olacağını düşündüğünüz bir yakınınızla bu sonucu tartışmanızda iyi olacaktır. Bunu onunla da mutlaka konuşmalısınzı.
Size önerimiz, hayatınız boyunca önemli kararlar alırken, ciddi anlamda iyice düşünmeden sonuca varmayın. İlişkinizin artılarını ve eksilerini belirlerken mutlaka sevdiğiniz kişiyle konuşun. Konuşmak çözümün yarısı olacaktır. Unutmayın sevginin olduğu yerde üç yanlış bir doğruyu silmez.avatar
meltemynr

Mesaj Sayısı : 88
Nerden : {İZMİR}Manisa/Turgutlu
Kayıt tarihi : 25/01/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz